Blog Post

هر آنچه درباره پارچه کرپ باید بدانید
انواع پارچه

هر آنچه درباره پارچه کرپ باید بدانید 

پارچه همواره یکی از ارکان اصلی در طراحی لباس بوده است. در گذشته فقط کارخانجات بزرگ می‌توانستند در متراژهای زیاد طرح‌های جدید پارچه‌ای را تولید کنند، اما اکنون تکنولوژی به کمک صنعت نساجی آمده است تا بتوان هر طرح در هر ابعادی را تولید کرد. در سالهای اخیر یکی از انواع پارچه‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است و با اقبال فراوانی برای استفاده از این نوع پارچه در انواع پوشاک نظیر مانتو، لباس و حتی خرج کار، کوسن و… روبرو شده است. در این مبحث درباره پارچه کرپ صحبت خواهیم کرد و بعد از معرفی کامل این پارچه به کاربرد و انواع پارچه کرپ پرداخته و در آخر نحوه خرید این پارچه را توضیح خواهیم داد.

معرفی پارچه کرپ

کرپ به گروهی از پارچه‌ها اطلاق می‌شود که از ابریشم، ریون، استات، پنبه، پشم، الیاف مصنوعی و یا مخلوطی از الیاف با خصوصیات چین جزئی و یا دانه دانه شدن در سطح پارچه تولید شده باشند. پارچه کرپ پارچه‌ای نرم و کمی براق است. افت خوبی دارد و کاملاً بر روی اندام می‌نشیند. به همین دلیل از پارچه کرپ برای دوخت مانتو و لباس‌های مجلسی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. پارچه کرپ از نخ پرتاب تهیه می‌شوند و در گذشته به صورت تار و پودی بوده است، اما امروزه تریکوها نیز به صورت کرپ تولید می‌شوند. ضخامت کرپ متغیر است و البته جنس آن نیز می‌تواند نرم یا زبر باشد.

کاربردهای پارچه کرپ بسیار متنوع هستند و از این نوع پارچه علاوه بر دوخت پوشاک برای دوخت منسوجات دیگر مانند پارچه رو مبلی، رومیزی، کوسن و… نیز استفاده می‌شود. دو نوع متمایز از بافت‌ پارچه‌های کرپ وجود دارند که نوع اول به کرپ نرم یا کرپ مشرقی و نوع دوم به کرپ سخت یا پیچ خورده معروف هستند.. کرپ ابریشمی که معروف‌ترین نوع آن می‌باشد، از نخ ابریشمی حاوی چسب و مواد طبیعی اولیه خود تهیه می‌شود. از ایام قدیم تا کنون، کرپ پارچه مشهور و مورد علاقه زنان برای مانتو بوده است.

برخی از محصولات پارچه کرپ روچی

[products_slider cats=”4495″ slide_to_show=”5″ limit=”10″ dots=”false”]

انواع پارچه‌های کرپ

کرپ شیفون: این پارچه نرم و ظریف با بافت تافته از نخ‌های ابریشمی نمره ۱٫۷ تکس و تراکم تار و پودی ۴۰ است. به پارچه شیفون، پارچه شبه ابریشمی نیز می‌گویند.

خرید پارچه آنلاین

کرپ ژرژت: این پارچه مقاوم‌ترین پارچه در بین پارچه‌ها است و مشکل اتو زدن و نخ کش شدن پارچه‌ها را برطرف کرده است. از این پارچه بیشتر در دوخت چادر مشکی استفاده می‌شود.

 کرپ ژرسه: این پارچه کش باف پودی از ویسکوز، استات، پنبه و مخلوطی از آنها می‌باشد.

کرپ موهر: این پارچه دارای خاصیت رنگ پذیری خوبی است و رنگ‌ها را با درخشندگی و شفافیت زیادی نشان می‌دهد. این نوع پارچه گران است و دارای خاصیت کشسانی فوق العاده‌ای نیز می‌باشد.

کرپ لئونارد: این پارچه نیز مانند بسیاری دیگر از کرپ‌ها از نام کارخانه سازنده آن برگرفته شده است که بیشتر از این پارچه برای دوخت البسه زنانه استفاده می‌شود. بافت این پارچه اغلب تافته و ندرتاً کرپ بوده ولی نخ‌های پود آن کرپ هستند.

کرپ پوپلین: پارچه‌ای با بافت ریپس تاری و تارهای ظریف و پودهای ضخیم که ابتدا از ابریشم تهیه می‌شده است اما امروزه از پشم و پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می‌شود.

کرپ خاویاری: این واژه بین پارچه فروشان متداول است و به پارچه‌هایی اطلاق می‌شود که سطح آنها دارای گل‌های نسبتاً درشت به اندازه یک دانه خاویار (شبیه دانه ماش) برجسته بوده و بیشتر برای دوخت چادر و مقنعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کرپ سیلک: این نوع پارچه مناسب مانتو، کت، دامن، شومیز، سارافون و خرج کار می‌باشد و دارای خاصیت ضد چروک و ثابت ماندن رنگ است.

کرپ گاباردین: این پارچه بیشتر به رنگ مشکی در بازار وجود دارد و دارای بافت درشت و نوعی حالت برجسته است و با توجه به ضخامتی که دارد مناسب دوخت انواع کت مجلسی می‌باشد. ایراد بزرگ این پارچه، قیمت بالا و نخ کش شدن سریع آن است.

کرپ باربی: این نوع پارچه بیشتر محصول تولیدی کشور اندونزی است و از کیفیت فوق العاده‌ای برخوردار است و به هیچ وجه دچار افتادگی و بور شدن نمی‌شود و دارای ایستایی مناسبی است. از این پارچه اغلب در دوخت مانتو و شلوار استفاده می‌کنند.

پارچه کرپ

کرپ حریر کرباسی: این نوع پارچه ظریف و با دوام است و برای دوخت لباس‌های مجلسی بسیار است اما در حالت کلی برای دوخت لباس‌های مردانه، زنانه و بچه‌گانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کرپ چادری: این پارچه اغلب چادری ژاپنی بوده و دارای بافت نرم و لطیف است و رنگ آن مشکی می‌باشد. یکی از معروف‌ترین انواع این پارچه، کرپ کن کن است.

کرپ دوشین: این پارچه ابریشمی، ظریف، سبک، دارای بافت تافته شده از تار ابریشم و پود ابریشم پرتاب کرپ است که با نخ ابریشم پرتاب در دو جهت تار و پودی بافته می‌شود. تعداد تارها در این نوع پارچه بیشتر از پودها است. از کرپ دوشین برای دوخت بلوز، پیراهن و پوشاک معمولی استفاده می‌کنند.

کرپ موس: این پارچه به صورت زمینه خزه مانند (اکثراً با پلی استر) تولید می‌شود. یک نوع از این پارچه دارای تاروپودی از نخ چند لا است که شامل یک لا استات و یک لا نخ کرپ ویسکوز ریون است که با هم پیچ و تاب داده می‌شوند. این نوع پارچه دارای رنگ‌های ساده و طرح‌های چاپ شده است و مناسب دوخت بلوز و پیراهن می‌باشد.

کرپ گلدار ترک: استفاده از این نوع پارچه دارای محدودیتی خاصی نیست و از آن می‌توان برای دوخت کت، مانتو، دامن، سارافون، بلوز، شومیز، پیراهن، لباس، شال و… استفاده نمود.

پارچه کرپ

 

کرپ اسکاچی: این پارچه دارای کمی حالت کشسانی است که باعث ایستایی خوب آن بر روی بدن می‌شود. این پارچه مناسب دوخت مانتو و سارافون است و با استفاده از آن دیگر به آستر نیازی نخواهید داشت؛ چرا که این پارچه از ضخامت کافی برای پوشش لازم برخوردار است.

کرپ فلورانس: این پارچه جنسی نرم دارد و دارای بافت محکمی است. الیاف تشکیل دهنده آن در جهت تار، پود یا هر دو، به دور خود پیچیده شده‌اند. همچنین این پارچه دارای بافت پلی استر است و به همین دلیل ضد چروک نیز می‌باشد. از این پارچه در دوخت کت و دامن، پیراهن و مانتو استفاده می‌شود.

کرپ دیور: الیاف مورد استفاده در این نوع پارچه از جنس نخ پنبه‌ای و درصد بیشتری پلی استر می‌باشد که باعث ضد چروک شدن پارچه می‌شود. این پارچه بسیار سبک است و به همین دلیل مناسب دوخت بلوز، مانتو، لباس شب و پیراهن کوتاه است.

کرپ غواصی: این پارچه یکی از بهترین نوع پارچه برای مصارفی مانند دوخت خرج کار، کوسن، رمیزی، لباس و مانتو می‌باشد. این پارچه دارای خاصیت کشسانی فوق العاده ای است.

کرپ مرویجت: این پارچه محبوبیت خاصی نزد طراحان و دوزندگان لباس دارد و یکی از برترین نوع پارچه کرپ به شمار می‌آید. این نوع پارچه مود توجه ویژه طراحان مد و لباس قرار گرفته است و خیاطان بسیاری از آن استقبال می‌کنند.

پارچه کرپ

کرپون: این پارچه یک پارچه پیراهنی شبیه کرپ اما ضخیم‌تر، محکم‌تر، زمخت‌تر و خشن‌تر از کرپ متوسط و معمولی است. از ابریشم یا ویسکوز ریون و گاهی از پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تولید می‌شود. از این پارچه بیشتر برای لباس کودکان و نوزادان استفاده می‌کنند.

از دیگر انواع پارچه کرپ می‌توان به پارچه‌های کرپ سینا، میثم، سوزان، حریر، ژاپن، ۹۰۰۰، باربی، مازراتی، ساتن و غیره اشاره کرد که در بین بنکداران و پارچه فروشان از تنوع بسیاری برخوردار هستند.

ویژگی‌های پارچه کرپ خوب

به یاد داشته باشید، اینکه یک پارچه کرپ را خوب بدانیم، مرهون داشتن ویژگی‌هایی است که در امر خرید و فروش و تشخیص بهترین جنس پارچه کرپ لازم است تا بدان توجه شود، که برخی از این ویژگی‌های عبارتند از:

 • کش آمدن پارچه کرپ
 • بافت سوزنی شکل پارچه کرپ
 • ضخامت مناسب
 • سبکی پارچه
 • رنگ بندی محدود پارچه
 • مقاومت در برابر چروک شدن
 • شستشوی راحت

نحوه خرید پارچه کرپ

نحوه خرید پارچه کرپ به موارد متعددی بستگی دارد، برای مثال از کدام یک از انواع این پارچه می‌خواهید استفاده کنید؟ در چه سایزی و به چه تعداد؟ آیا پارچه کرپ را با ترکیب یک پارچه دیگر استفاده خواهید کرد؟ تمام این سوالات برای خرید یک پارچه کرپ خوب، لازم است و خرید پارچه کرپ نیاز به بررسی قبل از خرید دارد. پارچه‌های کرپ عمدتاً تولید داخل هستند و تعدادی از پارچه‌ها نیز منحصراً توسط چین، ترک و اندونزی تولید و عرضه می‌شوند و در این بین پارچه‌های ترک و اندونزی از کیفیت بهتری برخوردار هستند و قیمت آنها نیز بالاتر است.

در مورد محل مناسب خرید پارچه کرپ نیز می‌توان به فروشگاه‌های بزرگ و کوچک سطح شهر اشاره کرد اما مهمترین مراکز فروش این نوع پارچه‌ها در تهران و در بازار بزرگ تهران و سرای امیر کبیر، خیابان مولوی، زرتشت، محله عبدل آباد، پاساژ میری تجریش و خیابان گاندی قرار دارند. اگر قصد خرید عمده دارید، بهترین مکان انتهای بازار تهران و سرای امیر کبیر است اما اگر قصد خرید برای دوخت لباس مورد نظرتان را به مقدار کم دارید، برای خرید پارچه کرپ مناسب لباس و مانتو مجلسی و پارچه‌های کت و دامنی نفیس، راهی خیابان زرتشت شوید. برای خرید پارچه‌ی لباس مجلسی و چادری می‌توانید به کوچه برلن نیز سری بزنید.

نحوه خرید پارچه مورد نظرتان نیز کاملاً بستگی به نوع درخواست شما دارد و با کمی بررسی می‌توانید بهترین محل خرید و اندازه پارچه موردنظرتان را تهیه فرمایید. در هنگام خرید پارچه به قیمت قواره‌ای و متری توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ برخی فروشندگان پارچه را به صورت قواره‌ای می‌فروشند اما به صورت متری قیمت می‌دهند؛ پس به این نکته و ترفند آگاه باشید!

ترفندهای خرید پارچه مناسب

پارچه کرپ

۱- ابتدا تکه‌ای از پارچه را در دستانتان مشت کنید تا مطمئن شوید پارچه خیلی زود چروک نمی‌شود و اگر خیلی زود چروک شد از خرید آن منصرف شوید، چرا که این پارچه از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

۲- اگر پارچه سفید و مرطوبی را روی پارچه تیره کشیدید و پارچه سفید، خیلی زود رنگ گرفت این پارچه بعد از شست و شو زنگ زیادی را از دست خواهد داد.

۳- پارچه را از دو جهت تار و پود، با دست بکشید تا از استحکام پارچه اطمینان حاصل نمایید.

سخن آخر

پارچه کرپ یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس‌های زنانه اعم از کت و دامن، مانتوهای رسمی و اداری و… است. این پارچه با تنوع رنگی بالا تولید می‌شود و در این مقاله درباره کاربرد و نحوه خرید آن صحبت کردیم. رنگ یشمی پارچه کرپ به دلیل خاص و مشتری پسند بودن، بیشترین تقاضا و تولید را در تولیدی‌ها دارد.

پست های مشابه

37 Comments

 1. صبا

  چقدر خوب بود این مقاله!
  ممنون از توضیحات جامعتون.
  از این مقاله ها بیشتر بذارین لطفا.

 2. بانو

  سلام واقعا ممنون توضیحاتتون تقریبا کامل بود
  فقط در مورد کرپهایی با خاصیت کشسانی بیشتر توضیح بدین ک کدوم نوعش کاملا کشسانی هست و قابلیت دوخت لباسهای جذب رو داره
  و اسامی رو دونه دونه با ت ضیحات کامل بنویسید
  والا ما خیاطا گیج میشیم چ برسه به مشتریهامون

 3. Hanieh

  راجب کرب مرلین چیزی نگفتین من خیلی دنبالشم

 4. شکوفه

  سلام کرپ نانسی کدوم نوع از کرپ ها است؟

 5. fateme

  سلام کرب باربی ب مرور پرز میشود؟

 6. فاطمه خانم

  سلام کرپ مازراتی برای دامن بلند خوب میشه?

  1. تیم روچی

   سلام. بله خوب میشه.

 7. بهار

  کرپ کنزو چی؟ اونم خوبه واسه مانتو

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. بله برای مانتو مناسبه.

 8. سوری

  کرپ بیسکویتی چه نوع پارچه ایه؟

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. کرپ بیسکویتی جنس نیست رنگ پارچه هست.

 9. مریم

  سلام وقتتون بخیر. کرپ اوکیا و پلاسما کدوم نوع از کرپ هستند ؟ و کدوم برای دوخت عبا بهتر هستند و کمترچروک میشن ؟
  ممنون ازتون .

  1. حامد محمدیان مهر

   مریم عزیز در بازار کرپ انواع نام های تجاری زیادی دارد که معمولا فروشندگان روی آنها میگذارند. این دو نوع هم از همون دسته هست. پیشنهاد ما کرپ مازراتی هست

 10. Zahra

  سلام
  کرپ اسکاچی برای فصل تابستان مناسب هست؟

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. پارچه کرپ اسکاچی چهارفصله.

 11. Zahra

  سلام
  کرپ حریر برای فصل تابستان مناسب هست؟

  1. تیم روچی

   سلام. بله مناسبه.

 12. Z. a

  سلام
  چه پارچه هایی واسه مانتو و شلوار تو تابستون مناسب هستن؟

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. پارچه هایی که در صد نخ بیشتری داشته باشند.

 13. Zzzz

  سلام پارچه یاخما برا چه فصلی مناسبه؟

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. باتوجه به اینکه یاخما جنس های متفاوتی دارد 4 فصله.

 14. ارزو

  سلام کرپ فلورا چ کرپیه هرچی میگردم پیدا نمیکنم…ممنون میشم یه جنس عااالی برای عبا (چادر منظورم نیست)معرفی کنین…ممنون?

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. کرپ باربی برای عبا مناسبه.

 15. نرگس

  آیا پارچه کرپ منگو مناسب تابستان هست

  1. تیم روچی

   سلام. نه دوست عزیز.

 16. مژگان

  سلام. کرپ فلور برای تابستان مناسبه؟

  1. تیم روچی

   سلام. بستگی به گرماژهاش داره.

 17. باران

  سلام کرپ کش برای کت مناسبه؟ازنظرشماچه کرپی برای کت مناسبه

  1. اپراتور روچی

   اگر گرماژ بالایی داشته باشه بله مناسبه. درواقع هرچه ضخیمتر، لباس شکیل تر .
   اگر از کرپ باربی و کرپ مازراتی هم با گرماژ بالا استفاده کنید کت و شلوار بسیار خوبی میتونید داشته باشید.

 18. زکیه

  سلام. خسته نباشید. برای پیراهن مردانه چه نوع کرپ مناسب هستش.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. اپراتور روچی

   دوست عزیز پارچه کرپ برای پیراهن مردانه گزینه خیلی مناسبی نیست. اما اگر تمایل به استفاده دارید، کرپ حریر با گرماژ بالا گزینه بهتری در بین سایر کرپ هاست.

 19. زهرا

  سلام من میخوام یه پیراهن بلند نیمه مجلسی بدوزم ،کرپ کش بهتر هست یا کرپ سافت،
  میشهدر مورد رنگ دهی و ریزششون و دوامشون مقایسه کنید
  رنگ پارچه مشکی هست

  1. اپراتور روچی

   دوست عزیز اگر سایز شخص پایین است بهتر است از کرپ کش استفاده بشه زیرا کش دار است و جذب تن می شود.
   اما اگر سایز شخص بالاست و به اصطلاح ایراد اندامی دارد بهتر است از کرپ سافت استفاده شود.

 20. قاسمی

  سلام پارچه کرپ نرم برای لایه داخلی ماسک مناسب است ؟

  1. اپراتور روچی

   سلام و عرض ادب. این پارچه به دلیل اینکه رطوبت را جذب نمی کند برای لایه داخلی ماسک پیشنهاد نمی شود.

 21. هدی

  سلام، کرپ فلور یا الیزه برای تابستان خوب است؟

  1. اپراتور روچی

   سلام و عرض ادب. درحال حاضر موجودی پارچه فلور به اتمام رسیده دوست عزیز.

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *